Az Árkád bevásárlóközpont a főváros egyik legjelentősebb városrészének központjában, a Kerepesi út – Fehér út – Nagy Lajos király út csomópontjában helyezkedik el.
Az épület megjelenésében alapvetően a környezetére reflektál. Lehetett volna abból kiindulni, hogy a városkép ezen a ponton annyira diffúz, hogy nem nyújt megbízható minőségű, használható referenciát a tervező építész számára. Ezért aztán az új épület nem egyenként keres kapcsolatot a környezet elemeivel, hanem egységében kezeli azt, folytatja, ami a környezetében közös, összeszedi a használható építészeti gesztusokat, átalakítja, továbbfejleszti és felhasználja azokat. Nem kíván kontrasztot képezni, kitűnni, figyelmet erővel magára vonni, hanem az adott városépítészeti anyag pozitívumainak egyfajta vizuális sűrítményét szeretné adni. A környező épületeken található elemeket, gesztusokat egy az egyben sehol sem használtuk fel, hanem a játékszabályaikra figyeltünk és azokat próbáltuk megváltozott környezetben használni.
Az épület jellemzően sík terepre épül és nagy alapterületéből, hosszú, egybefüggő homlokzati felületéből következően alapvetően horizontális hatású. A kereskedelmi épület befelé forduló funkciói miatt a külső határoló felületei gyakorlatilag alárendelt szerepben lévő helyiségeket (beszállítás, raktár, gépészet, parkolás, menekülőfolyosó) takarnak, ezért meghatározóan zárt megjelenésű felületek.
Az épülettömeg függőleges alapsíkja ezüstmetál táblás fémlemez burkolatot kap. Erre a síkra rajzolódnak rá az épület karakterét meghatározó zsíros fényű, fekete természetes palával burkolt, 80 cm-re kiálló kőfelületek, erőteljes kontrasztot alkotva a világos fémlemez burkolattal. Tekintve, hogy a zárt homlokzat nem igényelt semmiféle nyílást amihez alkalmazkodni kellett volna, a fém és a kőfelület együttes játékának szabályait lehetett a környezet felé fordulva kialakítani. Minden homlokzaton van egy statikus és egy dinamikus kőelem; a hosszanti horizontális lendületű párkányok viszik a szemet körbe az épületen és tartják össze a nagyobb felületű, síkbeli statikus elemeket.