Megvételt nyert munka
Építészek terveznek építészeknek múzeumot. Nem magunknak, Mindenkinek. De van-e egy olyan közös nyelve az építészeknek, amely Mindenkihez szól, amely Mindenkit képvisel korokat, stílusokat és eszméket átívelően? Hogyan tudna az új épület jel- vagy szimbólumszerű kiáltvány lenni?
Törekedtünk arra, hogy megépíthető, környezetbarát építményt tervezzünk. Olyat, ami nemcsak önmagáról szól, hanem finom gesztusokkal reflektál környezetére és történelmére, annak részeként, és azzal harmóniában létezik és változik. Az épület halkan és szerényen viselkedik egy hangos korban, akárcsak egy lágy felhő, amely belebeg a meglévő épületek és korok közé.
A Városligeti fasortól a telek középső pontjába visszahúzott beépítéssel olyan beépítés alakul ki, amely visszalép az utcafronttól és sem értelemben, sem tömegében nem nyomja el a környezetét, sőt kiemeli azok értékeit.
Koncepciónk kiindulópontja volt, hogy a tervezett Főépület tömegképzése reagáljon a két meglévő épület magasföldszinti kialakítására: a kiállítóterületeink ellebegnek a talajtól és ezáltal az 1. szint alatt létrehoztunk egy bejárati zónát, amely a tervezett épületünk 0,00 szintje.
A területen környezetalakítási szempontból előnyt élvez a gyalogos és kerékpáros közlekedés a személy- és tehergépjármű forgalommal szemben, mivel a Múzeumegyüttes kertje bárki számára nyitott, kültéri kiállítótérként funkcionál.
Építészeti koncepciónk fontos alapállítása, hogy a Kiíró által meghatározott, különböző méretű és funkciójú raktárak és irattárak nem szükséges rosszak, poros és szürke háttérterületek, hanem a különböző korok és az építészet, mint hivatás örök és igaz lenyomatai. Ezek egy részét Mindenki számára elérhetővé szeretnénk tenni. A muzeulógusok igényeit szem előtt tartva biztosítottuk a zárt és nem látogatható raktárakat is, de létrehoztunk szabadon bejárható és felfedezhető „látványvitrin” részt is a -1. szinti látogatói lobbyban.
A Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázatán megvételt nyert munkát a Bánáti és Hartvig építész iroda Nagy Mercédesz Erika, Ritter Dániel és Szilágyi Norbert fiatal építészcsapattal közösen készítette.
A tervről bővebben BLOGUNKON olvashat.