Egy Balaton-felvidéki tehetséggondozó művészeti központ megtervezésére kiírt ötletpályázat ismertetése
A helyszínen egy kápolna, egy présház és egy vincellérház áll, mely épületek – a megbízói elképzelés szerint – alapját adhatják egy tehetséggondozó művészeti központ létrejöttének. A helyszínt műteremházzal, gondnokházzal, illetve oktatási, közösségi és szállásépületekkel kell ellátni, felhasználva és kiegészítve a meglévő épületeket. Az építészeti munka a területrendezéssel válik teljessé.
A helyszín lelkét a műteremház adja, mely a telken álló présházból és annak továbbgondolásából, kiegészítéséből jön létre. Az új épület architektúrájában és részletképzésében mai megoldásokat követ, a régi épülettel mégis összhangot alkot, méretében is ahhoz igazodva. Anyaghasználatát tekintve az épületkomplexum a környéken megtalálható vöröskőre is reflektál.
Az oktatási, közösségi és szálláshelyek az egymással összefonódó funkcióknak megfelelően egy csoportban jönnek létre. A különálló épületek használatát az épületek közti logikusan kialakított közlekedésirendszer is szolgálja. Megtalálható itt műterem, könyvtár, fotóstúdió és PC labor.
A központ üzemeltetése megkívánja a helyszínen folyamatosan jelenlévő gondnok munkáját, akinek lakhelye az egykori vincellérházból van kialakítva. Az épület amellett, hogy otthon biztosít, olyan kiszolgálóegységekkel is el van látva, mint mosószoba vagy különféle tárolók.
A hosszú távon fenntartható üzemeltetés érdekében a központ minden épülete napjaink követelményeinek megfelelő gépészetet kap.
A tervezett épületek telepítésének, tömegformálásnak alapgondolata a tájba és terepre illesztés, a léptéktartás, illetve az épületegyüttes egységének és térkapcsolatainak hangsúlyozása. Mindennek formavilága a tájra jellemző elemekre reflektál, napjaink építészeti eszközeit alkalmazva.
A tájépítészeti célkitűzés a mára veszélyeztetetté vált tájkarakter megőrzése, szőlőlugasok, mezős és erdős területek létrehozásával, rekonstruálásával.