Irodánk az évek során nagy tapasztalatot szerzett műemlék épületek felújításának vagy műemléki környezetben megvalósult projektek felmérésében, tervezésében, lebonyolításában. Többek között tervezési munkáink közt szerepelt a belvárosi Vörösmarty téren a Gerbaud Irodaház felújítása, a Budai Várnegyedben a Német Nagykövetség épületének bővítése, a Várkert Bazár felújítása, a Kossuth Lajos tér megújulásához kapcsolódóan a volt Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (Wellisch-palota) épületének homlokzat és tetőrekonstrukciója, az Andrássy úton a Balettintézet (Dreschler-palota) átalakítása, felújítása is.
Szabályozás
Minden épület tervezésénél az első lépés az adott épületre és annak környezetére vonatkozó jogi szabályozási háttér megismerése. Nagy általánosságban műemlékek esetében a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény az irányadó. Azt, hogy az adott épületre milyen konkrét előírás, korlátozás vonatkozik, a helyi önkormányzat rendeletébe foglalt városrendezési és építési szabályzata és szabályozási terve tartalmazza.
Általában ezek függeléke, melléklete sorolja fel a védett épületeket, területeket. Ami igen sokféle lehet: Országos védelem – egyedi műemlék, műemléki jelentőségű terület – világörökség területe, műemléki jelentőségű terület – világörökség védőzónája, fővárosi egyedi, vagy területi védelem, helyi vagy kerületi egyedi vagy utcaképi védelem, iparművészeti érték, védett vagy nyilvántartott régészeti lelőhely. Mindemellett a szabályozási terv előírhatja egyes épületek / épületrészek kötelező megtartását, bontását vagy bontásuk esetén az utcai front megtartását.
Engedélyezési folyamat
A védelem függvényében az engedélyezésben eljáró hatóságok és szakhatóságok is eltérőek lehetnek a szokásostól. Megkülönböztetünk Építési engedélyezési eljárást ahol az Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal Örökségvédelmi Osztálya szakhatóságként jár el, és bizonyos esetekben Örökségvédelmi hatósági engedély szükséges az építési munkákhoz, a régészeti örökség és a műemléki érték védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 393/2012. (XII. 20.) Kormányrendelet szerint.
Műemléki védett épületen engedély nélkül vagy nem annak megfelelően végzett munkákat külön jogszabály, az örökségvédelmi bírságról szóló 191/2001. (X. 18.) Korm. rendelet szerint büntetik!
Épületfelmérés
A szabályozások, előírások tisztázása után lehet elkezdeni a munkát, ami első körben az épület felmérését és a történelmi kutatást jelenti.
A felmérés az épület jelenlegi geometriájának rögzítése, ami nem kifejezetten csak a műemléki munkák sajátossága, ezt az összes meglévő épület átalakítása, bővítése előtt el kell készíteni. A dokumentáció állhat alaprajzból, homlokzati rajzokból és ha szükséges metszetekből. A ‘hagyományos’ mérési módszerek (mérőszalag, teodolit) mellett irodánk már a 3. évezred technológiáit kihasználva korszerűbb módszereket is alkalmaz, mint a lézeres távolság mérés, fotogrammetria, ortofotó, lézerszkennerek melyekből akár 3D-s számítógépes épületmodell is nyerhető.
A geometria méretek rögzítésén túl fontos a meglévő épület állapotának is a rögzítése. Az állapotfelmérések jellemzően tartószerkezeti (statikai), faanyagvédelmi, épületszerkezeti (például vizesedés, penészesedés esetén) szoktak lenni.
Építéstörténeti kutatási dokumentáció
Speciálisan, műemlékeknél jelentkezik feladatként az építéstörténeti kutatási dokumentáció, mely tartalmazza:
- az érintett műemlékekkel kapcsolatos legfontosabb publikációk áttekintését, ismertetését.
- forráskutatást, korabeli iratok, tervrajzok, térképek, fotók, képeslapok felkutatását a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ, a Magyar Nemzeti Levéltár, szakmai gyűjtemények, múzeumok forrásainak felhasználásával.
- részletes épületleírást.
- értékleltárt, a feltárható műemléki értékek meghatározását, építéstörténeti szempontú rendszerezését.
- a korábban már említett részletes felmérési dokumentációt
- az építéstörténet és a telektörténet összefoglalását.
- a felhasznált irodalom és források listáját
- javaslatot a további kutatásokra; az értékleltárban dokumentált védett műemléki értékek megőrzésére, kezelésére.
- összefoglaló értékelést, műemléki érték fenntartására vonatkozó összegző javaslatot.
A kiadott építési engedély határozatban az Örökségvédelmi Hatóság az építés közben különböző célú – a hatóság képviselőjével megtartott – helyszíni szemlét ír, írhat elő, az általa előírtak betartásának folyamatos ellenőrzésére vagy a tervezés során meg nem határozható feltételek helyszíni tisztázására.
Régészet
Nem kifejezetten a műemlékek kérdés körébe tartozik a régészeti lelőhelyek kérdése, de mivel ez is örökségvédelmi feladat, itt említjük meg, hogy abban az esetben, ha az építési terület régészeti lelőhelyként van nyilvántartva, az engedélyezési eljárásba az örökségvédelmi (régészeti) szakhatóságot be kell vonni. A hatóság az építkezés megkezdése előtt megelőző feltárást írhat elő, melynek költségeit az építtetőnek kell viselni, valamint az építkezés elkezdésnek – akár jelentős – csúszásával kell számolnia.