
15 okt Koppenhágában járt a BH
Október első hétvégéjét Koppenhágában töltöttük. Lassan hagyomány a BH-ban, hogy évente elutazunk egy szakmai, egyben csapatépítő hétvégére. Az Építészeti Biennálé éveiben Velencét célozzuk meg, a közbeeső években pedig egy olyan városba látogatunk, ami építészszakmai szempontból izgalmas számunkra. A dán célpont kiválasztását nagyban támogatta, hogy idén együtt dolgoztunk a koppenhágai székhelyű Bjarke Ingels Grouppal (BIG) a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum új épületének pályázati tervein.
Koppenhága folyamatosan fejlődő város, számos jelentős kortárs épülettel. Ily módon a program összeállítása sem volt könnyű feladat, de kollégánk Trinh Hai Dang olyan komplex programot talált ki a csapatnak, mely által átfogó képet kaphattunk a városról és annak építészetéről. Első utunk a BIG irodájába vezetett, ahol Újvári Dalma, a BIG építésze mesélt az iroda történetéről, működési módjáról, munkamódszeréről, és persze körbe is nézhettünk az egykor sörgyárként működő, jelenleg kb. 250 főt foglalkoztató irodaépületben. Nagyon izgalmas tapasztalás volt képet kapni arról, hogy egy ilyen méretű, nagyléptékben dolgozó iroda milyen struktúra mentén szervezi a mindennapjait.
Bár közel húsz épületet jártunk körbe Koppenhágában, rövid beszámolónkban a BIG által tervezettekre fókuszálunk, mert a dán fővárosban lépten-nyomon BIG épület keresztezte utunkat. A stúdiólátogatást követően egyből az építésziroda tervei alapján készült Amager Bakke hulladékégető tetején épült sípálya megnyitójára indultunk. Izgalmas párosítás, máshol nem is találunk hasonló példát szemétégető multifunkcionális, a közösség által is hasznosítható kialakítására. Erre a sajátos megoldásra azért nyílt lehetőség, mert a világ egyik legkörnyezetbarátabb módon működő szemétégetőjéről van szó. Égetés közben a komplexum hőt és energiát is termel, ami további felhasználásra kerül. A hulladékégető tetejére – több más BIG épülethez hasonlóan – kültéren, gyalog is fel lehet jutni. Ezt mi is megtettük, felsétáltunk a 85 méter magas épületre.
A szombati napunkat a város egyik legújabb, dinamikusan fejlődő városrészében, Ørestadban kezdtük, ahol első állomásunk ismét egy BIG épület volt, a 8-as ház, ami nevét nyolcas alakú alaprajzáról kapta. Az épületlátogatást az tette különlegessé, hogy a ház lakói vezettek körbe bennünket; köszönhető ez többek között annak, hogy a lakóközösség számos szociális programot szervez önmaga és az épület iránt érdeklődő közönség számára. Ezt az épület kialakítása is támogatja: két pontján (ahol kevesebb napsütés éri az épületet) nem lakóegységek kerültek kialakításra, hanem közösségi helyek, ahol a lakók különféle programokat szervezhetnek. Kísérőink elmondása szerint erre gyakran sor kerül. Ennek az épületnek is sajátossága, hogy gyalog (vagy biciklivel) is megközelíthető a legfelső pontja. Egy 1,2 km hosszú rámpa vezet fel a ház tetejére, ahonnan remek kilátás nyílik a város szélén fekvő természetvédelmi övezetre.
Túránk során elsétáltunk a VM házakhoz majd a mellettük fekvő Mountain Dwellingshez. Az épületek az egykori PLOT építésziroda tervei alapján készültek. Az iroda alapítói, Julien De Smedt és Bjarke Ingels, akik kb. öt év közös munka után döntöttek úgy, hogy külön folytatják szakmai pályájukat és létrehozták saját irodáikat, a JDS architects-t, valamit a Bjarke Ingels Groupot.
A BIG munkájának tapasztalati úton történő megismeréséhez az is sokat adott, hogy a Dán Építészeti Múzeum jelenleg látható időszaki kiállítása a BIG elmúlt éveit bemutató FORMGIVING című tárlat. (A dán formgiving kifejezés a design szónak feleltethető meg.) A cím arra a folyamatra utal, ahogy az építész formát ad a még meg nem formáltnak, formát ad a jövőben létrejövőnek. A kiállításon mindezt több mint hetven, világszerte megvalósult BIG projekt szemlélteti az elmúlt években épült épületekkel, jelenleg épülőkkel és olyan jövőbeni víziókkal, mint, hogy miként élhet majd az ember a Marson. A BIG minden munkájához készít maketteket, erre a kiállítás is reflektál. Így minden bemutatott projektet szemléltet makett a tervek, látványtervek és fotók mellett. A gyerekekre, valamint a játékos kedvű felnőttekre gondolva egy külön teremben a dánok világszerte ismert építőjátékából, legóból készült épületek vannak kiállítva, és a látogatók maguk is játszhatnak, építhetnek.
A városban szabadon eltölthető idő alatt is több BIG projekttel találkozhattunk. Voltak, akik a nagyléptékű épületek után az egészen kisléptékű Noma étterem épületét keresték fel, vagy a nagyközönség számára épült Superkilen parkot, mely a város északi, multikulturális részén jött létre. A park célja, hogy a környéken élő, de külföldről származó lakosok a hazájukban ismert köztéri objektekkel, utcabútorokkal találkozhassanak; hatvan ország, illetve kultúra jelenik meg a 750 méteres téren. Találunk padokat Braziliából és Belgiumból, mászókát Indiából, játszóteret Oroszországból, szökőkutat Marokkóból. A parkot végigjárva egy hatalmas nemzetközi, városi kiállításon érezheti magát az ember, hangulatokat kapva az egyes országok kultúrájából, valamint a multikulturalitás izgalmasságából.
Hogy ne csak a BIG projektjeit említsük, pár további épület és helyszín, melyet megismertünk utunk során: a Henning Larsen által tervezett Operaház, Arne Jacobsen Nemzeti Bankja vagy a White arkitekter AB tervezte Kastrup Sea Bath.
Idén tavasszal és nyáron is bővült a BH. Az iroda tagjainak visszajelzései szerint az út a szakmai ismeretek bővítése és elmélyítése mellett a csapatépítés szempontjából is sokat adott. Nagy öröm számunkra, hogy ilyen sikeres utat tudhatunk magunk mögött.
Fotók: Csiha András, Kiss Anikó, Márkus Péter, Molnár Zsuzsanna, Sass Petra